Soudní exekutoři | Jak funguje exekuční řízení a dohled nad exekutory

18.6.2024

Soudní exekutoři hrají klíčovou roli v procesu vymáhání pohledávek. Jejich činnost je upravena zákonem č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), který jim svěřuje široké pravomoci při výkonu exekucí. Ministerstvo spravedlnosti vykonává státní dohled nad jejich činností, aby zajistilo dodržování zákonnosti a efektivitu exekučního řízení.

f_10_0.jpg

Kompetence Ministerstva spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti podle exekučního řádu provádí státní dohled nad exekuční činností soudních exekutorů. Při tomto dohledu kontroluje zejména zákonnost postupu exekutora, dodržování kancelářského řádu, plynulost a délku exekučního řízení. Ministerstvo má pravomoc provádět pravidelné kontroly exekutorských úřadů, nahlížet do spisů a pořizovat si z nich kopie, požadovat písemná vyjádření a ústní vysvětlení od exekutorů nebo jejich zaměstnanců a vstupovat do prostor exekutorských úřadů.

Jak podat podnět k výkonu státního dohledu

Fyzické nebo právnické osoby mohou podat podnět k výkonu státního dohledu. Podnět musí být podán písemně, buď poštou, e-mailem s elektronickým podpisem, prostřednictvím datové schránky, nebo osobně na podatelně ministerstva. Podnět by měl obsahovat:

  • Jméno, příjmení a adresu trvalého bydliště
  • Identifikační údaje právního zástupce, pokud podnět podává zástupce
  • Označení exekutora a exekutorského úřadu
  • Spisovou značku řízení
  • Vaše postavení v řízení (povinný, oprávněný, třetí osoba)
  • Informace o podaných opravných prostředcích nebo jiných návrzích
  • Stručné vylíčení skutečností, v nichž spatřujete pochybení exekutora
  • Informaci o tom, zda byl podán podnět k dohledu k jinému orgánu a jak byl vyřešen
  • Pokud možno, doložení tvrzení kopiemi relevantních listin

Lhůty pro vyřízení podnětu

Ministerstvo spravedlnosti vyřizuje podněty v souladu s obsahem podnětu a s ohledem na prekluzivní lhůty týkající se kárné odpovědnosti exekutora. Kárnou žalobu lze podat ve lhůtě tří let ode dne, kdy došlo ke spáchání kárného provinění. Výsledkem šetření může být písemná výtka exekutorovi nebo podání kárné žaloby. Ministerstvo však nemůže do postupu exekutora zasahovat ani mu přikazovat další postup.

Kompetence Ministerstva vůči Exekutorské komoře ČR

Ministerstvo má také pravomoc udělovat souhlas se zkušebním, kárným a kancelářským řádem Exekutorské komory ČR a s organizací výběrového řízení pro soudní exekutory. Ministerstvo může přezkoumat soulad rozhodnutí komory s právními předpisy a projednat správní delikt komory. Nemá však pravomoc zasahovat do činnosti komory v jiných oblastech nebo ovlivňovat vyřizování stížností na postup soudních exekutorů.

Pokud máte jakékoli dotazy týkající se exekucí nebo potřebujete pomoc s jakýmkoli právním problémem, neváhejte se na nás a naše spolupracující advokáty obrátit. Naším cílem je poskytnout vám jasné a užitečné informace, které vám pomohou lépe porozumět vašim právům a povinnostem v rámci exekučního řízení a souvisejícím právním otázkám.

Euceb > Články > Soudní exekutoři | Jak funguje exekuční řízení a dohled nad exekutory
Všechny údaje jsou povinné.
Kde všude působíme:
Euceb.cz

E-mail: drazby@euceb.cz, podatelna@euceb.cz
Tel.: +420 776-539-339,
+420 608-096-010