Návrh na zřízení exekutorského zástavního práva | Jak na to

19.6.2024

Exekuční řízení je zahájeno dnem, kdy návrh na zřízení exekutorského zástavního práva dorazí k soudnímu exekutorovi. K návrhu musí být vždy připojen exekuční titul v originále nebo ověřené kopii, opatřený potvrzením o vykonatelnosti, nebo stejnopis notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti. Dále je nutné přiložit originál nebo ověřenou kopii listu vlastnictví povinného, na který bude exekutorské zástavní právo zřízeno.

f_10_0.jpg

Postup při zřízení exekutorského zástavního práva:

  1. Podání návrhu: Návrh na zřízení exekutorského zástavního práva se podává soudnímu exekutorovi. K návrhu se přikládá exekuční titul a list vlastnictví povinného.
  2. Vyrozumění katastru nemovitostí: Po zahájení exekuce exekutor informuje katastr nemovitostí o podaném návrhu.
  3. Žádost o pověření: Exekutor zašle soudu žádost o pověření na standardizovaném elektronickém formuláři. Pokud jsou splněny všechny zákonem stanovené podmínky, soud do 15 dnů pověří exekutora provedením exekuce zřízením exekutorského zástavního práva.
  4. Vyrozumění o zahájení exekuce: Exekutor do 15 dnů od doručení pověření informuje oprávněného o zahájení exekuce a zároveň mu zasílá příkaz k úhradě nákladů exekuce.
  5. Exekuční příkaz: Po zaplacení nákladů exekutor vydá exekuční příkaz zřízením exekutorského zástavního práva, který doručuje oprávněnému a povinnému. Společně s exekučním příkazem zasílá exekutor povinnému také vyrozumění o zahájení exekuce, kopii exekučního titulu a návrh na zřízení exekutorského zástavního práva.

Pořadí exekutorského zástavního práva:

Pro pořadí exekutorského zástavního práva k nemovitosti je rozhodující den, kdy exekutor obdržel návrh na zřízení exekutorského zástavního práva. Pokud exekutor obdržel více návrhů ve stejný den, mají tato zástavní práva stejné pořadí. Pokud však pro vymáhanou pohledávku již bylo dříve zřízeno zákonné nebo smluvní zástavní právo, řídí se pořadí exekutorského zástavního práva pořadím tohoto dříve zřízeného zástavního práva.

Účinky exekučního příkazu:

Exekuční příkaz ke zřízení exekutorského zástavního práva má účinky i proti osobám, které nabyly nemovitost po zápisu poznámky o podání návrhu na zřízení exekutorského zástavního práva. Nestanoví-li exekuční řád jinak, použijí se na exekuci přiměřeně ustanovení občanského soudního řádu.

Po právní moci exekučního příkazu exekutor zašle oprávněnému příkaz s vyznačenou doložkou právní moci. Následně zpracuje oznámení o skončení exekuce, které doručí oprávněnému i povinnému. Toto oznámení informuje, že exekutorské zástavní právo bylo pravomocně zřízeno, čímž došlo k provedení exekuce.

Pokud máte jakékoli dotazy týkající se exekucí nebo potřebujete pomoc s jakýmkoli právním problémem, neváhejte se na nás a naše spolupracující advokáty obrátit. Naším cílem je poskytnout vám jasné a užitečné informace, které vám pomohou lépe porozumět vašim právům a povinnostem v rámci exekučního řízení a souvisejícím právním otázkám.

Euceb > Články > Návrh na zřízení exekutorského zástavního práva | Jak na to
Všechny údaje jsou povinné.
Kde všude působíme:
Euceb.cz

E-mail: drazby@euceb.cz, podatelna@euceb.cz
Tel.: +420 776-539-339,
+420 608-096-010