Mám exekuci a potřebuji půjčku | Soudní exekutor Mgr. Jan Škorpil

16.6.2024

Dostat se do složité finanční situace může každý. Předcházet zadlužení není těžké, ale když už se dostanete do exekuce, správná cesta ven nemusí být snadná. Půjčka na exekuci však není řešením. Pokud máte exekuci, měli byste se snažit dluh co nejrychleji splatit a nezadlužovat se více.

f_10_0.jpg

Začátek každé exekuce je dluh

Dlužník často přehlíží upomínky za nezaplacené zálohy na zdravotním pojištění, telefon nebo splátky za novou televizi. Exekuce je krajním řešením vymáhání dluhů a předchází jí řada pokusů o vyrovnání dluhu formou upomínek. Lepší je na to nespoléhat a nehrát mrtvého brouka. Mezi první upomínkou a zahájením exekuce má dlužník dostatek času dluh uhradit nebo se s věřitelem domluvit na splátkovém kalendáři. Tím si ušetří nejen nervy, ale i náklady spojené s exekucí.

Komunikace je klíčová

Včasné řešení situace může předejít exekuci. Hlavní je nezavírat oči před problémy a aktivně je řešit. Pokud máte větší dluh, který nemůžete najednou uhradit, je lepší věřitele kontaktovat a navrhnout řešení, například splátkový kalendář. V případě, že nezvládáte splácet své půjčky, můžete se v bance domluvit na snížení splátek nebo odkladu. Pokud máte více půjček, může být vhodným řešením konsolidace.

Půjčka na exekuci od banky? Ani náhodou

Pokud už máte exekuci, neměli byste se více zadlužovat. Exekuce je nařízena soudem za účelem vymáhání dluhů. Banky si informace o exekuci snadno zjistí v registru dlužníků a peníze vám v tomto případě nepůjčí. Půjčka na exekuci vaše problémy nevyřeší, ale ještě je prohloubí.

Nebankovní půjčky - pozor na rizika

Nebankovní společnosti mohou mít benevolentnější pravidla a poskytnou peníze i těm, které banky odmítly. Některé z těchto společností využívají emočního tlaku, pod kterým je dlužník v exekuci, a nabízejí půjčky s vysokými úroky a riziky. Dejte si pozor na slogany jako "půjčka na ruku" nebo "registry neřešíme". Tyto půjčky jsou často spojené s velmi vysokými úroky a smluvními pokutami, které mohou dlužníka dostat do ještě větších problémů.

P2P půjčky a půjčky na směnku

P2P půjčky fungují na principu půjček mezi lidmi, kde investoři půjčují peníze zájemcům. Ani soukromí investoři by vám neměli půjčovat na exekuci a pravděpodobně ani nebudou. Naopak půjčka zajištěná směnkou od pochybné společnosti může být nelegální a extrémně riziková. Poskytnutí spotřebitelského úvěru vázaného na směnku je od roku 2013 nezákonné a může být trestáno pokutou až 20 milionů Kč.

Exekuce v Česku

Exekuce probíhají různými způsoby, nejčastěji formou srážek ze mzdy a jiných příjmů, exekucí na bankovním účtu nebo zabavením majetku. Dlužníkovi zůstává nezabavitelná část mzdy, která se vypočítává individuálně. Exekuce může být uvalena i na movitý a nemovitý majetek, což může vést ke ztrátě střechy nad hlavou.

Závěr

Máte-li exekuci, nejlepším řešením je komunikace s věřitelem a hledání možností, jak dluh splatit. 

Pokud máte jakékoli dotazy týkající se exekucí nebo potřebujete pomoc s jakýmkoli právním problémem, neváhejte se na nás a naše spolupracující advokáty obrátit. Naším cílem je poskytnout vám jasné a užitečné informace, které vám pomohou lépe porozumět vašim právům a povinnostem v rámci exekučního řízení a souvisejícím právním otázkám.

Euceb > Články > Mám exekuci a potřebuji půjčku | Soudní exekutor Mgr. Jan Škorpil
Všechny údaje jsou povinné.
Kde všude působíme:
Euceb.cz

E-mail: drazby@euceb.cz, podatelna@euceb.cz
Tel.: +420 776-539-339,
+420 608-096-010