Exekuční úřad | Jak funguje exekuční úřad a jeho role

22.6.2024

Exekuční úřad, vedený soudním exekutorem, je klíčovou institucí v procesu vymáhání dluhů. Podle § 1 odst. 1 exekučního řádu je soudní exekutor fyzická osoba, která splňuje předpoklady podle exekučního řádu a byla pověřena exekutorským úřadem. Soudní exekutor vykonává exekuční činnost a další činnosti podle exekučního řádu.

f_10_0.jpg

Exekuční činností je provádění nuceného výkonu exekučních titulů, včetně zřizování exekutorského zástavního práva. Další činností je například poskytování právní pomoci oprávněnému nebo povinnému po vydání exekučního titulu, provádění autorizované konverze dokumentů, sepis listin a výkon dalších činností stanovených exekučním řádem.

Soudní exekutor musí vykonávat svou činnost nezávisle, nestranně a spravedlivě. Při výkonu své práce je vázán Ústavou České republiky, zákony, jinými právními předpisy a rozhodnutími soudů. Exekuční a další činnost vykonává za úplatu, což je jednou ze záruk jeho nezávislosti. Soudní exekutor je povinen vykonávat své povolání svědomitě a zdržet se všeho, co by mohlo narušit důstojnost jeho povolání nebo ohrozit důvěru ve spravedlivý výkon exekuční činnosti.

Činnost soudního exekutora je neslučitelná s jinou výdělečnou činností, s výjimkou správy vlastního majetku. Soudní exekutor však může vykonávat vědeckou, publikační, pedagogickou, tlumočnickou, znaleckou, uměleckou činnost a činnost v poradních orgánech vlády a jiných orgánů státní správy a samosprávy.

V exekučním řízení je soudní exekutor zvláštním procesním subjektem. Není účastníkem exekučního řízení, pokud není rozhodováno o jeho právech a povinnostech, zejména o odměně. Soudní exekutor má povinnost chránit a prosazovat práva a oprávněné zájmy účastníků exekučního řízení, ale nečiní tak z pozice zástupce účastníků řízení, nýbrž jako nezávislý a nestranný subjekt.

Exekuční úřad musí být označen podle přílohy k exekučnímu řádu. Nucený výkon exekučních titulů může provádět pouze osoba, která k tomu má zákonné oprávnění. Žádný podnikatelský ani nepodnikatelský subjekt nesmí používat označení, která by mohla vyvolat dojem, že jde o soudního exekutora nebo exekuční činnost, pokud k tomu nemá zákonný podklad.

Soudní exekutor používá při své činnosti průkaz, razítko a pečetidlo, které obsahují jeho jméno, příjmení, titul, označení „soudní exekutor“, sídlo exekutorského úřadu a státní znak České republiky. Tyto náležitosti jsou stanoveny exekučním řádem.

Zaměstnanci soudního exekutora mohou vykonávat úkony exekuční činnosti a další činnosti, pokud jsou k tomu písemně pověřeni soudním exekutorem. Mezi tyto zaměstnance patří exekutorští koncipienti, exekutorští kandidáti, vykonavatelé a další zaměstnanci soudního exekutora.

Pokud máte jakékoli dotazy týkající se exekucí nebo potřebujete pomoc s jakýmkoli právním problémem, neváhejte se na nás a naše spolupracující advokáty obrátit. Naším cílem je poskytnout vám jasné a užitečné informace, které vám pomohou lépe porozumět vašim právům a povinnostem v rámci exekučního řízení a souvisejícím právním otázkám.

Euceb > Články > Exekuční úřad | Jak funguje exekuční úřad a jeho role
Všechny údaje jsou povinné.
Kde všude působíme:
Euceb.cz

E-mail: drazby@euceb.cz, podatelna@euceb.cz
Tel.: +420 776-539-339,
+420 608-096-010