Exekuční řízení | Soudní exekutor Mgr. Jan Škorpil

20.6.2024

Exekuční řízení je proces, který slouží k vymáhání pohledávek od dlužníka na základě exekučního titulu. Tento článek vám poskytne podrobný přehled o tom, jak exekuční řízení funguje a jaké kroky jsou v jeho průběhu podnikány.

f_10_0.jpg

Co je exekuční řízení a jak funguje?

Exekuční řízení je upraveno zákonem č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti, známým také jako Exekuční řád. Exekuční řízení je nástroj v rukou věřitele, který umožňuje vymáhat pohledávky od dlužníka, pokud byla dlužníkovi povinnost zaplatit pohledávku stanovena exekučním titulem.

Exekuční titul

Exekuční titul je vykonatelné rozhodnutí soudu (např. platební rozkaz, rozsudek), vykonatelný rozhodčí nález, notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti nebo jiné vykonatelné rozhodnutí orgánu veřejné moci.

Zahájení exekučního řízení

Exekuční řízení se zahajuje podáním exekučního návrhu příslušnému exekutorovi. Návrh se nepodává soudu, ale libovolnému exekutorovi. Návrh na exekuční řízení musí splňovat všechny podstatné náležitosti podle ustanovení § 38 exekučního řádu. Účastníky exekučního řízení jsou oprávněný (věřitel) a povinný (dlužník). Manžel/ka dlužníka může být také účastníkem, pokud je exekucí postihnut jejich majetek nebo majetek ve společném jmění.

Exekuční návrh

Aby bylo zahájeno exekuční řízení, musí věřitel podat exekuční návrh u soudního exekutora. Exekutor, který obdržel exekuční návrh, musí požádat exekuční soud o pověření k provedení exekuce do 15 dnů od doručení návrhu. Soud vydá usnesení o nařízení exekuce, kterým pověří exekutora k provedení exekuce. Dokud nemá exekutor pověření, nemůže začít zjišťovat ani zajišťovat majetek dlužníka.

Další postup při exekuci

Exekutor zjistí majetek dlužníka a zablokuje jej formou exekučních příkazů. Dlužníkovi je následně doručeno vyrozumění o zahájení exekuce, které obsahuje exekuční návrh, kopii exekučního titulu a výzvu k úhradě. Exekutor musí postupovat rychle a účelně, přičemž zachovává ochranu práv účastníků řízení.

Způsoby provedení exekuce

Exekutor může exekuci provést několika způsoby, které může kombinovat:

  • Srážky ze mzdy a jiných příjmů
  • Prodej movitých a nemovitých věcí
  • Pozastavení řidičského oprávnění
  • Odebrání věcí

Náklady exekuce

V případě exekuce peněžité částky je odměna exekutora 15 % + DPH z vymožené sumy až do výše 3 milionů korun. Minimální odměna exekutora je stanovena na 2 000 Kč. Náklady exekuce zahrnují odměnu exekutora, náhradu hotových výdajů a další částky stanovené zákonem a platí je povinný.

Exekuční návrh můžete podat u kteréhokoli soudního exekutora. Vzor exekučního návrhu naleznete ZDE.

Pokud máte jakékoli dotazy týkající se exekucí nebo potřebujete pomoc s jakýmkoli právním problémem, neváhejte se na nás a naše spolupracující advokáty obrátit. Naším cílem je poskytnout vám jasné a užitečné informace, které vám pomohou lépe porozumět vašim právům a povinnostem v rámci exekučního řízení a souvisejícím právním otázkám.

Euceb > Články > Exekuční řízení | Soudní exekutor Mgr. Jan Škorpil
Všechny údaje jsou povinné.
Kde všude působíme:
Euceb.cz

E-mail: drazby@euceb.cz, podatelna@euceb.cz
Tel.: +420 776-539-339,
+420 608-096-010