Exekuce na plat | Informace a postup
17.6.2024
Když se řekne exekuce, obvyklá představa je taková, že přijde exekutor a zabaví dlužníkovi majetek. Mnohem častějším způsobem vymáhání dluhů je dnes exekuce na plat neboli srážky ze mzdy a jiných příjmů. Tímto způsobem může exekutor vymáhat pohledávku na dálku, aniž by musel dlužníka osobně navštívit. Dlužník se tak o existenci nějaké exekuce dozví mnohdy až s nižší částkou na výplatní pásce.
Exekuce na plat je pouze lidovým označením exekuce formou srážek ze mzdy, resp. srážek ze mzdy a jiných příjmů. Plat a mzda jsou v tomto případě pro zjednodušení považovány za shodné výrazy, ačkoli ve skutečnosti jde o rozdílné pojmy (plat dostávají zaměstnanci státu, kraje, obce nebo příspěvkových organizací, zatímco v soukromém sektoru je vyplácena mzda).
Jak probíhá exekuce na plat
K exekuci jako takové dochází tehdy, pokud dlužník řádně a včas neplní své závazky. Konkrétní způsob provedení exekuce určuje exekutor. Pokud je nařízena exekuce na plat, exekutor pošle exekuční příkaz zaměstnavateli dlužníka, na jehož základě je zaměstnavatel povinen ze mzdy dlužníka strhávat určitou část, kterou posílá na účet exekutorovi. Exekutor ji následně vyplácí věřitelům.
Zaměstnavatel tak zde vystupuje jako prostředník a pokud by tuto povinnost neplnil, vystavil by se sám postihu - například žalobě ze strany věřitele. Ke strhávání určité částky dochází až do okamžiku, kdy je exekuce včetně příslušenství (tj. úroků, úroků z prodlení, nákladů exekuce, oprávněného apod.) zcela zaplacena.
Jak zjistit, kde mám exekuce, kvůli kterým byla exekuce na plat nařízena?
Exekuční příkaz s informací o provedení exekuce formou srážek ze mzdy je vždy zasílán zaměstnavateli, dlužníkovi i věřiteli. Nicméně pokud si dlužník nepřebírá poštu nebo se dopis od exekutora k němu dostane až později, může se stát, že se o exekuci dozví až s nižší výplatou. Jak ale zjistit, kde má dlužník dluhy, kvůli nimž byla exekuce nařízena?
Jednoduchým a spolehlivým způsobem je výpis z registru exekucí, který je k dispozici na webu Exekuceinfo.cz. Během pár minut je tak možné mít přehled o všech aktuálně zapsaných exekucích včetně data jejich nařízení a spisové značky. V detailu exekuce lze zjistit i výši dlužné částky, kontakt na exekutora, případně další informace.
Prověření v registru navíc není nijak omezeno pouze na vlastní osobu, výpisem je možné zkontrolovat kohokoli. Jediné, co je k tomu potřeba, je pouze pár základních údajů o kontrolované osobě, které se zadávají do formuláře na hlavní straně webu. Tuto formu kontroly tak lze doporučit například i zaměstnavatelům při náboru, neboť případné exekuce zaměstnanců pro něj znamenají vždy určitou administrativní zátěž.
Za jak dlouho přijde exekuce na plat
Kdy konkrétně přijde dlužníkovi nižší výplata z důvodu ponížení o exekuční srážky, záleží na mnoha faktorech. Faktickým srážkám ze mzdy totiž předchází několik právních kroků - od návrhu a samotného zahájení exekučního řízení, určení exekutora, zjišťování majetkové situace dlužníka až po vydání exekučního příkazu, kterým exekutor určuje, že bude exekuce provedena právě formou srážek ze mzdy.
Podstatné je, že zaměstnavatel má povinnost se srážkami ze mzdy začít dnem, kdy je mu nařízení výkonu rozhodnutí (exekuční příkaz) doručeno. Nicméně na účet exekutora posílá peníze až tehdy, kdy výkon rozhodnutí nabude právní moci, což je po uplynutí 30-denní lhůty určené pro dobrovolné splnění vymáhané povinnosti.
Pokud máte jakékoli dotazy týkající se exekucí nebo potřebujete pomoc s jakýmkoli právním problémem, neváhejte se na nás a naše spolupracující advokáty obrátit. Naším cílem je poskytnout vám jasné a užitečné informace, které vám pomohou lépe porozumět vašim právům a povinnostem v rámci exekučního řízení a souvisejícím právním otázkám.
Kde všude působíme:
Euceb.cz
E-mail: drazby@euceb.cz,
podatelna@euceb.cz
Tel.: +420 776-539-339,
+420 608-096-010