Exekuce | Jak probíhá exekuce v ČR
11.6.2024
Exekuce (z latinského exsecutio, vykonání, provedení) je proces, při kterém dochází k nucenému výkonu rozhodnutí nebo jiného exekučního titulu. Exekuční titul může být například vykonatelné rozhodnutí soudu, rozhodčí nález, notářský zápis se svolením k vykonatelnosti, rozhodnutí orgánu státní správy nebo územní samosprávy, či jiná vykonatelná rozhodnutí a schválené smíry.
Exekuce se nejčastěji používá k vymožení peněžité částky od povinného (dlužníka) pro oprávněného (věřitele). Může však být také použita k donucení ke splnění jiné povinnosti. Tento proces následuje po nalézacím řízení, kde bylo právo oprávněného uznáno, ale povinný nesplnil své závazky dobrovolně. Exekuční řízení je samostatný druh civilního procesu se specifickými procesními pravidly a instituty.
V České republice se exekuce rozdělují na soudní výkony rozhodnutí, které provádějí soudy, a exekuce prováděné soudními exekutory. Soudní exekutoři jsou soukromé osoby pověřené státem k výkonu exekucí a jejich služby jsou hrazeny povinnými osobami.
Podle občanského soudního řádu mohou soudy vykonávat pouze ta rozhodnutí, která se nevykonávají ve správní nebo daňové exekuci. Výkon rozhodnutí je možné nařídit pouze na návrh oprávněného, který se podává k místně příslušnému okresnímu soudu. Tento soud poté nařídí výkon rozhodnutí a rozhodne také o nákladech řízení, které se vymáhají spolu s hlavní pohledávkou.
Exekuce na peněžité plnění mohou zahrnovat srážky ze mzdy, srážky z bankovního účtu, zabavení hotovosti, přikázání pohledávky, správu nemovitosti, prodej movitých či nemovitých věcí a postižení závodu. Exekuce na nepeněžité plnění zahrnují vyklizení, odebrání věci, rozdělení společné věci nebo provedení prací a výkonů.
Exekuce prováděná soudním exekutorem začíná na základě exekučního návrhu podaného oprávněným. Po odstranění případných vad návrhu jej exekutor postoupí exekučnímu soudu, který pověří soudního exekutora provedením exekuce, pokud jsou splněny všechny zákonné předpoklady. Exekutor poté zašle povinnému vyrozumění o zahájení exekuce a výzvu ke splnění vymáhané povinnosti. Pokud povinný nesplní své závazky do 30 dnů, exekutor může provést různé exekuční kroky, včetně prodeje movitých či nemovitých věcí nebo přikázání pohledávky z bankovního účtu.
Exekuce končí vymožením pohledávky oprávněného a úhradou nákladů exekuce. Exekuce může být zastavena z důvodu neexistence vykonatelného exekučního titulu, vadného exekučního titulu, nevhodně zvoleného způsobu vymožení, nedostatku exekučně postižitelného majetku nebo již splněné povinnosti.
V České republice bylo ke konci roku 2019 v exekuci přibližně 790 tisíc lidí, což ukazuje na význam a časté využití tohoto právního nástroje. Exekuce hraje klíčovou roli při vymáhání práva a zabezpečení splnění povinností mezi dlužníky a věřiteli.
Kde všude působíme:
Euceb.cz
E-mail: drazby@euceb.cz,
podatelna@euceb.cz
Tel.: +420 776-539-339,
+420 608-096-010